Idén a BSIDE írásos interjúinak fókuszában időről-időre a Hangfoglaló Induló előadói alprogram 11. évadának támogatott előadói állnak. A formációk olyan mentorokkal haladnak tovább zenei útjukon, akik nagyban befolyásolhatják fejlődésüket mind szakmai, mind személyes téren. Új sorozatomban azok a pártfogók állnak, akik vállalták ezt a kihívást,...
Teljes a JazzFest Budapest programja

A JazzFest Budapest április 27. és május 14. között negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a főváros különböző helyszíneire. A fesztivál 18 napja alatt a világ 23 országából érkező 181 művész 54 koncertet ad. Többek között színpadra lép Avishai Cohen, Jojo Mayer, Dhafer Youssef, Rabih Abou-Khalil, Kinga Glyk, a Tribute to Esbjörn Svensson Trio, Shai Maestro, Lukács Miklós és Dresch Mihály is. A fesztivált Gyémánt Bálint vezetésével napfelkelte koncert indítja a Filozófusok kertjében, ingyenes programokkal készülnek a Liszt Ferenc és a Rákóczi téren, a gyerekeket pedig a Hunyadi térre jazzmatinéval várják. A Jedermann Café-ban több este is éjszakai jammelést szerveznek, ahol a városban tartózkodó külföldi zenészek is bekapcsolódnak az örömzenélésbe.
A JazzFest Budapest 2025 programjának fókuszában az Amerikán túli jazz, azaz az európai, afrikai és ázsiai művészek állnak. A szervezők az esemény kurátoraival – Lukács Miklós cimbalomművész, Oláh Krisztián jazz-zongorista, Borbély Mihály szaxofonos, Mogyoró Kornél ütőhangszeres és Gyémánt Bálint gitáros – kiemelten fontosnak tartják, hogy a jazz erre az időszakra tényleg mindenki számára elérhető legyen, ezért városszerte számos ingyenes és crossover programmal is készülnek.
A fesztivál április 27-én napfelkelte koncerttel indul a Filozófusok kertjében, aznap este az Erkel Színházban pedig Avishai Cohen lép színpadra, aki világszerte tömegeket bűvöl el nagybőgő játékával, közel-keleti és andalúz elemekkel dúsított zenéjével. Április 28-án a kortárs skandináv jazz és a balkáni zene keveredik az Amphitrio koncertjén, míg a Fonóban a szardíniai és a magyar népzene találkozik a Tenores di Orosei Antoni Mila; Borbély-Batyu- Mohácsy fellépésén. A kizárólag erre az alkalomra összeállt formációk sorát április 29-én az Eiffel Műhelyházban Lukács Miklós, Orbán György, Dés András és Vincent Peirani négyese nyitja: a különleges felállás mellett az accordion és a cimbalom találkozása is felejthetetlen zenei élményt ígér. Ugyanezen a napon a Premier KultCafé-ban My Italian Heart címmel olasz és magyar zenészek alkalmi formációja a nemrég elhunyt zongoraművész, Chick Corea emléke és zenei hagyatéka előtt tiszteleg. 2015-ben három fiatal magyar zongorista jutott be a világ a Montreux-i Jazz Fesztivál zongoraversenyének tízes döntőjébe: Gayer Mátyás, Oláh Krisztián és Tálas Áron ismét egy színpadon zenélnek, Conor Chaplin és Gregory Hutchinson közreműködésével. A JazzFest Budapest egyik célja, hogy különleges produkciók jöjjenek létre: a Bacsó Kristóf Trió Fekete-Kovács Kornéllal, a Péch Lóránt Trió Balogh Máté szaxofonossal, a Cseh Péter Trió pedig Szabó Dániel zongoristával áll össze egy igazi örömzenélésre. A Grencsó 4 - Grencsó István, Benkő Róbert, Miklós Szilveszter és Dóczi Bence – egyedülálló formációja az improvizáció és a zenei kísérletezés határait fogja feszegetni, míg Tobias Delius, a nemzetközi hírű német szaxofonos, Ajtai Péter, a hazai avantgárd zene egyik meghatározó alakja és Miklós Szilveszter, a kortárs jazz egyik kiemelkedő képviselője is közösen lépnek színpadra.
A fesztivál sztárjai idén Shai Maestro izraeli zongorista, Jojo Mayer, aki Me/Machine című projektjével lép színpadra, Dhafer Youssef, aki a tradicionális arab dallamokat a modern jazz improvizációval és elektronikus hangzásokkal kapcsolja össze, Rabih Abou-Khalil, aki hallgatóit a Közel-Kelet varázslatos világába repíti, a lengyel származású basszusgitáros, Kinga Glyk, Nduduzo Makhathini, akinek szerzeményeiben a jazz és a zulu kulturális örökség találkozik. Megismételhetetlen élményt ígér a 30 years of e.s.t – Tribute to Esbjörn Svensson Trio, valamint Antonio Farao, John Patitucci és Gene Jackson triójának koncertje is.
A Nemzetközi Jazznapon városszerte ingyenes koncertek sora mutatja be a jazz sokszínűségét. Izgalmas crossover program A Sárkány. Imposztor. Vulkán. című drámakoncert: Tóth Viktor, Weisz Gábor, Víg Mihály, Kemény Zsófi, Boncz Ádám és Márton Ágnes előadásban a szöveg és a zene improvizatív jelleggel kapcsolódik össze. A JazzFest Budapesten lesz látható az Eco Flight című előadás világpremierje, melyben a színház és a levegőakrobatika elemeit élőzenével, valamint képzőművészeti fényfestéssel ötvözik. Az eseménysorozatot május 14-én Dresch Mihály gálaestje zárja, melyen a jelenleg aktív három zenekara, a Dresch Quartet, a Dresch Alternativ Quartet és a Dresch Vonós Quartet mellett különleges vendégekre és alkalmi zenei találkozásokra is számíthat a közönség.
A festivize aloldalaként idén elindul a fesztivál applikációja, amely jövőre, a jubileumi JazzFest Budapesten önálló felületként lesz elérhető. A JazzfFst Budapest Alapítványán keresztül különleges projektek létrehozását, valamint hazai zenészek külföldi utazását lehet támogatni. Erre a célra egy adománygyűjtő oldalt is elindítottak. Március 24-én elindul a fesztivál podcast csatornája is Kék Hang címmel. Az első beszélgetés az esemény alapító- igazgatójával, Kleb Attilával készült.
sajtóanyag /// forrás: Magócsi Anikó
Andra és Tatiana Bucci azon utolsó élő szemtanúk táborába tartoznak, akik hitelesen tudnak mesélni az Auschwitzban történtekről. Az Európa Könyvkiadó gondozta Két kislány Auschwitzban írást Laszkács Ágnes fordította.
A dokumentumregény tartalmáról: Tati és Andra anyai felmenői a pogromok elől menekülve hagyták el a cári Oroszországot, hogy hosszú...
A 2020 óta aktív, Nóvé Soma és Riederauer Dániel alkotta Samurai Drive vadonatúj dallal tér vissza. Az alternatív elektro-rock, a blues és az újhullámos zenék jegyeivel építkező produkció Jump Start száma egyfajta atmoszférikus utazás a városi melankólia, a sötét diszkók és az álomszerű gitártextúrák világában, trip-hopos...